Gyerekülések értékelése

Kezdőlap » Baby blog » gyerekülés » Gyerekülések értékelése

Olvasási idő: 4 percek

A gyerekülések értékelése fontos támpontot nyújthat a szülőknek a megfelelő autós ülés kiválasztásához, hiszen a gyerekek biztonsága az egész világon a szülők egyik legfontosabb prioritása. Különösen az autóban történő utazás során téma ez, ahol nem beszélhetünk kompromisszumokról.

A szülők számára  a megfelelő gyerekülés kiválasztását megkönnyíti, hogy világszerte szabványok szabályozzák az új ülések jóváhagyását. Európában jelenleg az UN R44/04 és az UN R129 teszt szabványok az érvényesek, utóbbi jelenleg R129 / 02 fázisban van. Ezen felül a gyermeküléseket és a csecsemőhordozókat független tesztelő intézetek tesztelik, ilyen például az ADAC vagy a Stiftung Warentest. Aki tesztgyőztessé válik, annak szigorú vizsgákat kell letennie a különféle kategóriákban.

A gyereküléseket a következő 4 fő szempont alapján vizsgálják:

  • Biztonság (gyerekülés rögzítése, ütközésvédelme, utas rögzítése…)
  • Használhatóság, kezelhetőség
  • Ergonómia, (mennyire veszi figyelembe az embert, mint felhasználót)
  • Felhasznált anyagok (környezeti hatások, anyagok veszélyessége)

Gyerekülések értékelése – Hogyan tesztelik a gyereküléseket?

Évente egy vagy két alkalommal a gyerekülések vizsgálatát a fogyasztói szervezetek és az autóklubok konzorciuma (ADAC, ÖAMTC, TCS, Stiftung Warentest) végzi és teszi közzé. Az ADAC autóklub az egyes csoportok új babahordozóit és gyermeküléseit teszteli egy baleseti szimulációval az első és az oldalsó ütközés során. Az elülső ütközést 64 km / h sebességgel, az oldalsó ütközést 50 km / h sebességgel tesztelik. A súlycsoporttól függően különböző méretű próbabábukat használnak különböző ütközési helyzetekben annak érdekében, hogy a lehető legpontosabban feltérképezzék az adott kor- és súlycsoportokat. Az átfogó biztonsági tesztek mellett más kritériumok is, például a működés és ergonómia, tisztítás és feldolgozás, valamint a szennyezőanyag-teszt befolyásolják a gyermekülés vagy a csecsemőhordozók vizsgálati eredményét. Ezenkívül ellenőrzik a valódi gyermekekkel ellátott gyermekülések napi használatát.

A tesztkritériumok folyamatosan, évről évre szigorodnak, módosítva a határértékeket. (2011 óta például a szennyezőanyag-terhelést is értékelik) Ezek a tesztek az évek során folyamatosan javítják a gyermekülések és a csecsemőhordozók biztonságát.

A megvizsgált biztonsági autósüléseket pontszámok alapján az alábbi osztályokba sorolják:

gyerekülések értékelése

A tesztek alkalmával természetesen mindegyik korcsoportnak megfelelően, az egyedi sajátosságokat figyelembe veszik. Egy 0-ás kategóriába sorolt babahordozó teszteredményei nem hasonlíthatóak össze egy III-as kategóriájú ülésével, hisz teljesen más a benne ülő gyermek súlya, más a testtartása…

A gyereküléseket mindig kategórián belül szabad összehasonlítani!

Nagyon fontos, hogy a gyermekülés akkor használható biztonsággal, ha a megfelelő kategóriát választjuk.

Ha például egy 9-36 kg-os kategória esetén mi azt várjuk el az üléstől, hogy a 10 kg-os gyerkőcünknek tökéletes legyen, akkor csalódást kell hogy okozzak, bár használható az ülés, de a legnagyobb biztonságot a méret szempontjából középérték közelében lévő gyermekeknek adja.

Ilyen esetben sokkal hasznosabb egy “elégséges” értékelésű 9-18 kg kategóriás ülés, mint egy 9-36 kg kategóriás “jó” értékelésű. Egyszerűen azért, mert az ülés jobb minősítést kapott, de nem egy 10 kilós gyermek teszteredményei alapján, hanem az átlag 22-25 kg-os próbababával tesztelve. Míg a 9-18 kg-os ülés tesztelésekor a 12-13 kg-os gyermek súlyát vették alapul.

Érdekel ez a téma? Akkor nézd meg ezt is: