A sikeres hozzátáplálás trükkjei

Kezdőlap » Baby blog » etetés » A sikeres hozzátáplálás trükkjei

Estimated reading time: 4 percek

A sikeres hozzátáplálás trükkjei

A sikeres hozzátáplálás trükkjei kifejezés hallatán hajlamosak vagyunk hatalmas titkokra, hihetetlen cselekre gondolni. A hozzátáplálás eredményessége valóban számos tényezőn múlhat, ezt viszont a szülők tudják a legtöbb esetben befolyásolni. Persze vannak speciális esetek,, például ha a baba beteg vagy épp fogzik, ilyenkor köztudottan rossz a gyerekek étvágya. A sikeres hozzátáplálás trükkjei közül az egyik alap az étkezések hangulata. Mit tehetsz szülőként, hogyan tudod kellemessé, megfelelővé varázsolni azt?

Fontos a megfigyelés

Már a hozzátáplálás megkezdése előtt elkezdhetitek “szoktatni” a babát. Tehát nyugodtan ültessétek magatok mellé a családi étkezések során, hogy megfigyelhesse hogyan esztek. Így láthatja a különféle ételeket az asztalon, megfigyelheti ahogyan rágtok, nyeltek, átérezheti az egész étkezés atmoszféráját. Amikor pedig oda kerül a sor, hogy ő is kóstolgathat, már nem lesz a számára olyan szokatlan a helyzet.

Nyugalom

Fontos továbbá, hogy az étkezés nyugodt körülmények között zajlik-e? Van-e bármilyen zavaró tényező, például a háttérben szól-e a TV? Igyekezz az evés során csak a babára figyelni, ne zavarjon se a TV, se a mobiltelefon, ilyenkor csak a baba legyen a középpontban!

Továbbá a gyerekeknek nagyon jó érzékelőik vannak a feszültség megérzéséhez. Ha ideges vagy, rossz a hangulatod, inkább kérj meg valakit, hogy etesse meg helyetted a babát. Nem lenne szerencsés, ha a baba összekötné ezt a feszültséget az étkezéssel és esetleg emiatt legyen elutasító az evés során. Amikor esztek, tegyétek azt élvezettel, mert az majd a gyerekre is átragad. 🙂

Kényelem

A kényelem sem utolsó szempont! Mi felnőttek is komfortos körülmények között szeretünk a leginkább étkezni és így vannak ezzel a gyerekek is. Ehhez a megfelelő etetőszék kiválasztása a kulcsfontosságú, erről itt olvashatsz bővebben: KATT!

Gyakorlás

A sikeres hozzátáplálás trükkjei közé tartozik a példamutatás-gyakorlás kombinációja. Hiszen a közös étkezések nagyon jó példát nyújtanak a kicsiknek! Lehetőleg ne csak Te esetesd a babát, hanem bátran adj a kezébe egy másik kanalat, hadd próbálkozzon ő is! Igen, valószínűleg minden IS maszatos lesz, de egyrészt ez egy “plusz” közös élmény, másrészt aki gyakorol, az mindig kicsit ügyesebb lesz.

Figyeld a baba jelzéseit!

Ha a baba elfordítja a fejét, kiköpi az ételt vagy saját maga kiveszi a szájából, az egyértelmú jelzésnek számít, hogy nem kér többet. Azt már Te tudod megállapítani, hogy azért nem kéri, mert jóllakott (az étkezés vége felé) vagy ismeretlen étel esetén teszi ezt, tehát nem ízlik neki. Utóbbinál kínáld meg mással is, nehogy éhes maradjon! A későbbikeben persze majd ismét próbálkozhatsz az elsőre nem kedvelt ízzel, pár hét vagy hónap múlva lehet már szívesebben elfogadja. Egyes esetekben akár 5-6x is meg kell kínálni a babát, mire elfogadja az adott ízt. Ha viszont mégsem jársz szerencsével, az sem tragédia, hiszen mi felnőttek sem szeretünk egyformán mindent. 🙂

A sikeres hozzátáplálás trükkjei

Éhség

A sikeres étkezéshez az is hozzátartozik, hogy a gyerkőc éhes legyen. Tehát az 5 étkezés között (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora) lehetőleg ne kínáld meg mással. Egyrészt jobb nem rászoktatni a folyamatos evésre, másrészt ez kihatással lehet a többi étkezésre.

Összegezve

A fenti listát elolvasva a sikeres hozzátáplálás trükkjei már nem is tűnik olyan bonyolultnak, ugye? Egy kis gondoskodás, odafigyelés az apró részletekre, na és persze sok-sok gyakorlás és máris könnyebben veszitek ezt az akadályt is! 🙂

Érdekel ez a téma? Akkor nézd meg ezt is:

Vélemény, hozzászólás?