Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását?

Kezdőlap » Baby blog » nevelés » Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását?

Olvasási idő: 7 percek

Már nyakukon az ősz és vele együtt megérkeznek a hűvösebb, hidegebb napok is. Bár a legtöbb gyerek imádja az őszt – hiszen milyen jó móka is a lehullott falevelekben ugrálni vagy gesztenyét gyűjteni – de valljuk be, ebben az időszakban a gyerekek sajnos sokkal könnyebben megfáznak. A hőmérséklet ingadozások és a hideg szél elősegíti a betegségek felbukkanását. Mit tehetünk szülőként, hogy kisgyermekünk ne legyen gyakran beteg? Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását?

Mindig konzultálj a gyerekorvossal!

Ne feledd, hogy a most következő tanácsokat egész évben alkalmazni kell. A C-vitamin egyszeri beadása vagy narancslé itatása önmagában nem erősíti a gyermek immunitását – a rendszeresség a legfontosabb ebben az esetben is! Ezen felül mindig konzultálj a gyerekorvossal vagy védőnővel a vitaminok, étrend kiegészítők vagy esetleges gyógyszerek alkalmazásáról. A D-vitamin mindenkinek ajánlott, de az adagolás meghatározása mindig az orvos feladata! A gyermek számára veszélyes lehet, ha a gyerekorvossal való konzultáció és szükséges ellenőrzések nélkül adsz vitaminokat vagy további kiegészítőket. Érdemes lehet az egyes mikroelemek szintjét ellenőriztetni a gyermek szervezetében (pl. D3-vitamin szint), így az orvos is még megfelelőbben és pontosabban tud majd eljárni. Vannak azonban olyan módszerek az immunitás támogatására, melyeknél nem kell konzultálnod az orvossal, ezeket valószínűleg te is tudat alatt, ösztönösen használod. Milyen módszerekről beszélünk?

Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását

Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását – Otthoni módszerek

A gyermek immunrendszerének erősítése igazi kihívás, melyre egész évben ügyelni kell és tenni kell érte. De ne aggódj – nem arról van szó, hogy minden nap csukamájolajjal vagy spenóttal kell tömni a gyereket 😊 Valószínűleg a legtöbb módszert már Te is alkalmaztad.

A C-vitamin a barátod

Bizonyára sokan emlékeztek még a C-vitaminos savanyú tablettákra. Na de ki szerette ezeket enni? Szerencsére mára sokkal „ízletesebb” módja is van annak, hogy feltöltsük a szervezet C-vitamin szintjét. Egyszerűen mondhatjuk azt is, hogy a megfelelő C-vitamin ellátottság és az egészség fenntartásához és megőrzéséhez nem kell mást tenni, mint egészségesen táplálni a gyermeket. A sok-sok zöldség és gyümölcs rendszeres fogyasztása nagyban támogatja ezt a célkitűzést.

C-vitamin található többek között az alábbi élelmiszerekben:

  • fekete ribizli
  • petrezselyem
  • paprika
  • kelbimbó
  • eper
  • szamóca
  • kiwi
  • citrom
  • narancs
  • paradicsom

A C-vitamin erősíti az immunrendszert és rendszeres bevitele csökkenti a megfázás kockázatát. Viszont ne feledd, a C-vitamin nem csökkenti a betegség időtartamát, ha már a gyermek megbetegedett!

Ha a gyerkőc válogatós, akkor kiemelten figyelni kell az étkezések mikéntjére. Egy kényelmes szék, mint például az Enock vagy a Yummy nagy segítség lehet. Nemcsak arról van szó, hogy a gyermek helyes testtartást kapjon evés közben, hanem a megfelelő kényelem – az ülőrész szélessége és a háttámla magassága is fontos tényező. Ezen kívül ügyelni kell a tálcára is, annak nem megfelelő használata ugyanis eltántoríthatja a gyermeket az evéstől. Egy bizonyos életkorban ugyanis a gyerekek már önállósodnak és sokkal szívesebben esznek saját kezűleg, mint a szülő által kanalazva. Szülőként csupán annyi a dolgunk, hogy egy megfelelően állítható tálcával rendelkező etetőszéket válasszunk a gyereknek és adjunk neki némi szabadságot a különféle ételek felfedezéséhez.

Omega-3 zsírsavak

Az Omega-3 zsírsavak nagyon fontosak az emberi szervezet számára. Kedvezően befolyásolják az agy munkáját és növelik az immunrendszer ellenálló képességét. Az Omega-3 zsírsavak főként a halakban találhatóak meg, így a különösen válogatós gyerekek számára könnyen emészthető halolajokat hoztak létre. Azonban lássuk be, kevés gyerek (vagy felnőtt) örül neki, ha minden nap halolajat kell innia. Szerencsére az Omega-3 zsírsavak más ételekben is megtalálhatóak, melyeket beépíthetünk az étrendbe:

  • lenmagolaj
  • brokkoli
  • chia mag
  • hal (lazac, hering, tőkehal, makréla)

Sétálj sokat!

Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását az étkezésen kívül? Az egyik legjobb módja ehhez a mindennapi séta. Próbáljatok minden nap legalább egy órát a szabadban lenni a gyerkőccel. Nem szabad persze túlzásba vinni – ha nagyon rossz az idő, túl hideg van, akkor nyugodtan kihagyhatjátok a sétát. Ősszel azonban még mindenképp érdemes kihasználni az esőmentes napokat: ha kicsit hűvösebb is van, a réteges öltöztetés után indulhat is a gesztenye vadászat vagy a színes levelek gyűjtögetése!

Előfordulhat, hogy eleinte a kicsi nem szívesen sétál. Lehet, hogy szimplán elfárad vagy egyszerűen csak unalmas számára. Az ilyen típusú problémákra kiváló megoldás a futóbicikli vagy a tricikli. Válassz egy könnyű modellt, amit tolhatsz / cipelhetsz, miközben gyermeked sétál, ha pedig elfárad, könnyen ráveheted az aktív pihenésre 😊

Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását

Szabályozd a levegő páratartalmát otthonodban

Főleg ősszel és télen rendkívül száraz a levegő az otthonokban. A csukott ablakok, bekapcsolt fűtőtestek és a kinti levegő alacsony páratartalma kiszáríthatja az orrnyálkahártyát, ami aztán hajlamosabb lehet az irritációra. Hasonló a helyzet gyermekek esetében is, akiknél ez az irritáció megkönnyíti a megfázást, ha a gyerek kimegy a hidegre. Az optimális páratartalom a házban 40-60 % közötti, a párásabb pedig levegő jobb alvást is jelent, ami fontos a gyermek megfelelő fejlődéséhez.

Reagálj a megfázás korai tüneteire!

Ha mégis a betegség kezdődő jeleit észleled gyermekednél, minél előbb reagálni kell rá, kezelni kell a fertőzést.

Jó módszer lehet a hagymatea / hagymaszirup. A hagyma baktériumölő anyagokat és szervezetet erősítő ásványi anyagokat is tartalmaz, ráadásul tele van C-vitaminnal.

A megfázás ellen segíthet az arany tej – azaz meleg tej mézzel és gyömbérrel, akár kurkuma is adható hozzá. Mindezen összetevők csillapítják a torokfájást és antibakteriális hatásúak.

A málnás tea gyömbérrel, mézzel és citrommal kiegészítve szintén az egyik leghatékonyabb módszer. Ne feledjük azonban, hogy a klasszikus teák koffeint tartalmaznak, ezek pedig gyermekeknek nem ajánlottak, különösen a kisebbek számára. A természetes gyümölcsteák vagy a rooibos tea jó megoldás lehet.

A forró fürdő is sokat segíthet, különösen, ha a gyermek fázik például a hidegben való játék után. A meleg fürdő segít ellazulni és felmelegíteni a testet, megnyitja az eldugult légutakat is.

Hogyan növelhetjük a gyermek immunitását

Az éjszakai pihenés fontossága

Az éjszakai megfelelő pihenés nem csak megfázás esetén fontos, betegség esetén azonban még kiemeltebb szerepet kap a gyógyulásban. Ügyelj rá, hogy a gyermek korán lefeküdjön és elegendő órát aludjon. Érdemes figyelni rá, hogy most különösképp ne legyenek zavaró zajok, semmi ne ébressze fel őt az álomból. Babák esetében nagy segítség lehet, ha a fekhely matracának dőlésszöge állítható, így egy orrfolyásnál könnyebben lélegezhet. (A matrac dőlésszöge kiválóan állítható a Neste Air és Uno babaöböl esetén)

Reméljük a következő szezonban kevesebb megbetegedést kell átvészelnetek, hiszen ez a szülők és gyermekek részére egyaránt megterhelő. Ne feledd azonban, hogy a betegségek kezelését mindig az orvosi utasításoknak megfelelően kell végezni, hogy gyermeked minél előbb visszanyerje egészséges, gondtalan állapotát.

Forrás: Kinderkraft

Érdekel ez a téma? Akkor nézd meg ezt is:

Vélemény, hozzászólás?