Jogszabályok kismamáknak – Te ismered őket?

Kezdőlap » Baby blog » terhesség » Jogszabályok kismamáknak – Te ismered őket?

Olvasási idő: 4 percek

Te ismered a jogszabályok kismamáknak szóló részét? Mi vonatkozik a terhesség bejelentésére, a szülés utáni munkahelyi visszatérésre? Egy jó munkahely támogatja munkavállalóit abban, hogy megtalálják az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Ennek célja hogy ne kelljen választaniuk, mi fontosabb számukra: a gyermek- vagy a munkavállalás. Magyarországon is erősödik a tendencia, hogy a nők csak egy-másfél évet maradnak otthon. A kismamákat a jogszabályok is támogatják a munka világába történő visszatérésben, de ismered-e ezeket?

A terhesség bejelentése a munkahelyen

A kismamának érdemes terhességét minél hamarabb bejelentenie munkáltatójának. Hiszen így a munkaadó látja a kismama együttműködési szándékát, és időben egyeztethet vele későbbi terveiről, a munka világába történő visszatérésről. A terhesség bejelentésének előnye az is, hogy amint a kismama tájékoztatja a munkáltatóját a várandósságról, azonnal érvénybe lép a felmondási védelem. Ugyanis a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt a várandósság bejelentésétől kezdve, valamint a szülési szabadság vagy a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságság alatt.

További előny, hogy a terhes nő nem kötelezhető arra, hogy más településen végezze munkáját, nem kell éjszakai műszakot vállalnia. Illetve a munkáltató köteles a kismama egészségi állapotának megfelelő munkakört felajánlani, ha orvosi vélemény alapján a korábbi munkakörében a munkavállaló nem foglalkoztatható. Ha nincs ilyen munkakör, akkor a kismamát fel kell menteni a munkavégzés alól.

Szülési szabadság

A kismama normál esetben a szülés előtt 4 héttel megkezdheti 24 hetes szülési szabadságát. De külön megegyezés esetén akár korábban is elkezdődhet ez. A 24 hetes szabadság letelte után a munkavállaló, gyermeke 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságot vehet igénybe, amelyet a köznyelvben csak úgy emlegetünk, hogy gyeden vagy gyesen van.

Amennyiben az anyukának szándékában áll a szülés után is dolgozni, akkor érdemes minél hamarabb felvennie a kapcsolatot a korábbi munkahelyével. Megkezdeni a tárgyalásokat a munkáltatóval a korábbi munkahelyre történő visszatéréséről. Ez akkor a legkönnyebb, ha a munkáltató a kismama helyettesítése céljából határozott időre vett fel valakit a megürült pozícióba.

Hogy lehet felmondani egy szülőnek?

Amikor a kismama eldöntötte, hogy visszamegy dolgozni, akkor hivatalosan be kell jelentenie a fizetés nélküli szabadság megszakítását a munkáltatónak. A hivatalos bejelentést követően a munkáltatónak 30 nap elteltével újra foglalkoztatnia kell a munkavállalót. Vagy ha úgy gondolja és ha van rá megfelelő indoka, akkor fel is mondhat neki. A szülési szabadság ideje alatt ugyanis tilos felmondani a kismamának, de amikor már nincs szülési szabadságon, erre már van módja a munkáltatójának.

Ha az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa, munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot nem vesz igénybe, és ha a gyermek még nincs 3 éves, a munkavállalónak képességeire hivatkozva vagy a munkáltató működésével összefüggő okból csak akkor lehet felmondani, ha a munkahelyen nincs képességeinek, végzettségének, gyakorlatának megfelelő másik betöltetlen munkakör vagy ezt elutasítja.

Ezen kívül persze felmondhatnak neki azonnali hatállyal is. Abban az esetben, ha lényeges kötelezettségeit szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegte vagy olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

A rugalmas lehetőségek a visszatérésre

A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.

Ha a munkavállaló tehát gyermeke hároméves kora előtt visszatér a munkahelyére, a munkavállaló kérelmére kötelező módosítani a munkaszerződést abban az esetben, ha a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre szeretne áttérni gyermeke hároméves koráig.

Ezt a kérést a munkáltató nem utasíthatja el. Feltéve, hogy a munkavállaló gyermeke még nincs 3 éves, a részmunkaidős foglalkoztatás a gyermek 3 éves koráig fog tartani, és a munkaidő az eredeti mérték felére csökken.

Ha a munkavállaló kérelme bármely elemében eltér a fentiektől (pl. az eredeti 8 órás munkaidőt nem 4, hanem napi 6 órára szeretné csökkenteni), az már a munkáltató beleegyezését is megkívánja. A három vagy több gyermeket nevelők szülők esetében a kötelező részmunkaidős foglalkoztatás lehetősége a gyermek 5 éves koráig áll fenn.

Kismamabarát munkahelyek

Az igazán mamabarát munkahelyek megteremtik az újdonsült anyukák számára a fokozatos visszatérés lehetőségét. Például részmunkaidős pozíciók felajánlásával, vagy lehetővé teszik az otthoni munkavégzést, esetleg a körülményekhez rugalmasan alkalmazkodó munkaidőt. Ugyanakkor minden munkáltatónak fel kell mentetnie a szoptatós kismamát gyermeke hat hónapos koráig naponta kétszer egy órára (ikrek esetén kétszer 2 órára), a kilencedik hónap végéig naponta 1 (ikreknél 2) órára a munkavégzés alól.

A legeslegjobb munkahelyek még ezen is túlmennek a kismamáknak nyújtott lehetőségekben. Akár saját bölcsődét is üzemeltethetnek, így a mamák és gyermekeik tényleg csak a feltétlenül szükséges ideig szakadnak el egymástól. A jó munkahelyek egyik ismérve tehát, hogy támogatják a gyermekvállalást, és megteremtik azokat a feltételeket, amelyek teljesíthetőek a munka világába visszatérő anyukák számára is.

A jogszabályok kismamáknak szóló része erre ugyan nem terjed ki, de fontos, hogy az anyukák a gyermekvállalás előtt megszerezzék, és a távollétük alatt is fenntartsák munkáltatójuk elismerését, hogy a gyermek vállalását követően is visszavárják őket munkahelyükre.

Forrás: Privátbankár

Érdekel ez a téma? Akkor nézd meg ezt is: